Korony cyrkonowe – najważniejsze informacje

Korony cyrkonowe - zdjęcie

Korona cyrkonowa, zalicza się do stałego uzupełnienia protetycznego, umieszczana jest bezpośrednio na zdrowych, wyleczonych zębach, które doznały wcześniej uszkodzeń, były złamane lub martwe. Przy pomocy koron możliwe jest uzupełnienie brakującego zęba.

Korona cyrkonowa – wskazania do wykonania zabiegu

Korony cyrkonowe - modelGłównym wskazaniem do wykonania zabiegu założenia korony cyrkonowej jest odbudowa zębów, które ze względu na bardzo zły stan uniemożliwiają ponowne ich leczenie i wypełnienie. Zabieg rekomendowany jest pacjentom, u których doszło do naruszenia naturalnej korony zębowej z różnych przyczyn takich jak: próchnica, złamania czy też martwica zęba spowodowana leczeniem kanałowym. Korona cyrkonowa znacząco poprawia wygląd łuku zębowego, pełni funkcje ochronne dla pozostałych zębów oraz przywraca naturalną funkcję zębów. Korony cyrkonowe w całości pokrywają koronę naturalnego zęba, przez co wyglądają naturalnie.

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu:

 • stan zęba uniemożliwiający założenie koron,
 • niewielka pozostałość zęba nad dziąsłem (około 2-3 mm),
 • próchnica – żeby założyć koronę cyrkonową zęby muszą być wyleczone.

Korona cyrkonowa – czym się charakteryzuje?

Tworzywo, z którego tworzona jest korona cyrkonowa charakteryzuje się najniższą możliwą przewodnością ciepła i jednocześnie najwyższą twardością, dzięki czemu korona jest wytrzymała i odporna na uszkodzenia. Korona cyrkonowa wykonana jest z tlenku cyrkonu. Jest to materiał łączący w sobie właściwości metalu i porcelany, co wyróżnia go na tle pozostałych materiałów dostępnych na rynku.

Dzięki użyciu najnowocześniejszych metod i technologii korona cyrkonowa jest całkowicie bezpieczna i dobrze tolerowana przez ludzki organizm. Nie wywołuje reakcji alergicznych, dzięki czemu nie dochodzi do odrzucenia korony przez mechanizmy obronne organizmu. Zastosowanie korony cyrkonowej pozwala na odtworzenie ubytków w uzębieniu w najbardziej zbliżony sposób do naturalnego niż standardowe metody.

Korona cyrkonowa – przebieg zabiegu

Przebieg zabiegu założenia korony cyrkonowej nie jest skomplikowany ale jest dość czasochłonny. Po pierwsze, korony cyrkonowe wycinane są komputerowo, co zapewnia niezwykłą precyzję i wytrzymałość konstrukcji. Przed planowanym zabiegiem stomatolog zobowiązany jest do przeprowadzenia badania kontrolnego, które ma na celu nakreślenie problemu i dalszych możliwości leczenia zęba. Korona mocowana jest bezpośrednio na naturalnej koronie zęba. W tym celu w pierwszej kolejności usuwane są stare wypełnienia i zastępowane świeżymi. Naturalny ząb musi być całkowicie wyleczony ponieważ, zakładanie korony cyrkonowej na chory, osłabiony ząb wiąże się z ogromnym ryzykiem jego uszkodzenia. Następnym etapem jest zeszlifowanie zęba, w celu zmniejszenia wymiarów zęba o grubość wypełnienia i dopasowania ich do wymiarów korony. Po zabiegu oszlifowania zęba stomatolog wykonuje wycisk protetyczny aby zmaksymalizować dopasowanie wykonanej korony.

Przed ostatecznym założeniem korony cyrkonowej na uzębienie konieczne jest jej przymierzenie, żeby móc dokonać ewentualnych poprawek i sprawdzić czy korona nigdzie nie uwiera. W ten sposób sprawdza się również dopasowania korony zarówno do zębów przylegających jak i przeciwległych a także czy ściśle przylega do oszlifowanego zęba. Jeśli wszystko się zgadza stomatolog za pomocą cementu przytwierdza koronę.

Korony cyrkonowe – zalety i wady

Korony cyrkonowe posiadają zarówno wady i jak i zalety. Niewątpliwą zaletą jest wykonanie konstrukcji z jednobarwnego materiału, dzięki czemu ich założenie jest całkowicie niewidoczne. Wysoka tolerancja i biozgodność dają dużą przewagę nad pozostałymi metodami. Korony cyrkonowe można założyć zarówno w przednich odcinkach jak i bocznych.

Jedyną zauważalną wadą tej metody jest jej cena. Koszt założenia korony cyrkonowej to przedział miedzy 600 a 1200 zł.

Korony cyrkonowe – opinie pacjentów

Opinie o koronach cyrkonowych, pacjentów, którzy zdecydowali się na metodę uzupełnienia ubytków zębowych za pomocą korony cyrkonowej, są bardzo pozytywne. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii możliwe jest przywrócenie naturalnych funkcji zębów, co pozwoliło również cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem każdego dnia.

13 Komentarzy

 1. Mi się ostatnio ułamał ząb i miałem zakładaną koronę cyrkonową. Korona idealnie imituje ludzi ząb co sprawia, że praktycznie nie widać, że kiedykolwiek mieliśmy wykonywany zabieg dentystyczny.

 2. A ja myślę, że taka korona cyrkonowa nie posiada nawet najmniejszych wad. Jeszcze kiedyś jej cena mogła nas odstraszać, ale z tego co widzę to korony cyrkonowe są coraz tańsze 🙂

  1. Wszystko zależy od tego jak będziesz dbał o higienę jamy ustnej. O koronę ceramiczną trzeba dbać tak samo jak o naturalne zęby. W dodatku dentysta udziela gwarancji na wykonane korony 🙂

 3. Ja uważam, że te korony cyrkonowe są naprawdę drogie… ktoś wie niby dlaczego aż tyle sobie wołają za wykonanie tylko jednej korony?

  1. Wołają sobie tyle, ponieważ cyrkon jest drogi i wstawienie sobie cyrkonowej korony stało się modne 🙂

 4. Ja swoją koronę cyrkonową miałem zakładaną w Gdańsku – K2Dental i posiadam już ją dobre 3 lata i nie mam żadnych zastrzeżeń. Wystarczy tylko dbać o zęby – używać płynów do płukania oraz nitkować zęby.

 5. Korona cyrkonowa będzie na 100% pasować do reszty naszych zębów, ponieważ jest ona wycinana komputerowo – stąd ich wykonanie jest bardzo dokładne. Cyrkon nie oznacza, że korona cyrkonowa będzie mniej wytrzymała niż korona na podbudowie metalowej. Konstrukcja korony cyrkonowej jest bardzo wytrzymała w dodatku światło, które pada na koronę idealnie się załamuje.

 6. Nie ma co pochopnie decydować się na koronę zęba. Trzeba na spokojnie przemyśleć sprawę. Ja postawiłem na koronę na podbudowie metalowej, ponieważ miałem uszkodzony jeden z bocznych zębów. Myślę, że właśnie przy wyborze korony należy się kierować tym gdzie nasz uszkodzony ząb się znajduje 🙂

 7. Kiedyś na korony cyrkonowe mogli sobie pozwolić tylko niektórzy pacjenci. Dzisiaj cena koron cyrkonowych jest już dużo mniejsza i obecnie może sobie na nie pozwolić każda osoba, która ceni sobie piękno oraz zdrowie swoich zębów 😀 Sama posiadam koronę cyrkonową i jestem mega zadowolona ^^

 8. dla mnie przy koronach cyrkonowych najważniejsze jest to, że nie widać sinych brzegów – tak jak jest to przy zakładaniu tradycyjnych koron.

 9. Okej po przeczytaniu artykułu i wszystkich komentarzy dałam się przekonać do tej korony cyrkonowej. Jutro z rana idę na umówioną wizytę. Trzymajcie kciuki ^^

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *